"Bu durum ümmet için cepheye gitme sebebidir"

Doğu Türkistan'ın önde gelen isimlerinden olan Abdulahad Mahdum'un, işkence gördüğü Çin hapishanesinde 86 yaşında şehit edilmesinin ardından İstanbul Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Çin zulmü altında binlerce kişinin şehit olduğu Doğu Türkistan’ın önde gelen âlimlerinden Abdulahad Mahdum’un şehit edilmesinin ardından, İstanbul Fatih Camii'nde yüzlerce kişi tarafından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Prof. Dr. Celal Erbay'ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazına, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği yetkilileri, Siyer Vakfı Yetkililerinden Ali Hoca Ali ve HÜDA PAR İstanbul Milletvekili Adayı Erdal Elibüyük de katıldı.

Gıyabi cenaze namazına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Adayı Erdal Elibüyük ise yaptığı konuşmada "Doğu Türkistan’la aramızda on bin kilometre mesafe olsa da yüreklerimiz ve gönüllerimiz çok yakın." dedi.

Elibüyük “Peygamber Efendimiz 'Âlimin ölümü alemin ölümü gibidir.' buyuruyor. Her bir alim öldükçe alem de ölüyor. Âlimin akıttığı kanda alem yeniden dirilir. Mesafeler çok uzak olsa da size gerektiği gibi kardeşlik yapmamış olsak da bugün şehidimizin vesilesiyle bir araya geldik. Acınızı yüreğimizin en derinliklerinde hissediyorum.” şeklinde konuştu.

"Türkiye bu zulmü durdurmak için harekete geçmeli"

Elibüyük sözlerine şöyle devam etti: "Biz Doğu Türkistan’ı ya şahadetler ya muhaceretler ya da Türkiye ile Çin hükümeti arasında kurulan diyaloglar üzerinden duyduk. Buradan Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkililerine bir kez daha sesleniyorum. Lütfen soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın haklarını bir an önce hükümet nezdinde gündeme alınız. Bunu hiçbir şekilde pazarlık konusu yapmamanız ve Türkiye’deki kardeşlerimizin başta eğitim hakkı olmak üzere bütün haklarını bu memlekette yaşayan bütün unsurlarla aynı hak ve hukuklara ulaşması için bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği çağrısını yapıyorum. Şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Sizleri en derin saygı, sevgi ve muhabbetlerimle kucaklıyorum. Rabbim inşallah Doğu Türkistan’da Çin zulmünden kurtulmayı ve özgürce yaşamayı nasip etsin.” dedi.

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI