"Tabanımız partimizin açıklamalarına bakıyor"

Diyarbakır İl Başkanımız Kaya, "Tabanımız partimizin açıklamalarına bakıyor çünkü tabanımız partimizin ilkelerini benimsemiştir." dedi.

Diyarbakır İl Başkanımız ve Genel İdare Kurulu (GİK) Üyemiz Metin Kaya, 24 Haziran'da yapılacak seçim, ittifaklar ve Kürt meselesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaya, seçim ittifaklarıyla ilgili olarak tabanımızın, partimizin açıklamasına baktığını söyledi.

Seçimlere parti olarak girme hakkı elde eden 10 partiye görüşme talebi ilettiğimizi bildiren Kaya, bunlardan 5'inin bu talebimize yanıt vermediğini söyledi. Kaya, görüştükleri partilere de Türkiye'de huzurun sağlanması, seçimin selametle geçmesi ve halkın maslahatı için çağrıda bulunduklarını ifade etti.

Kaya, "HÜDA PAR olarak şimdiye kadar hiçbir ittifakta yer almadık. Seçim süreci içerisinde seçime girebilecek 10 partiye görüşme çağrısında bulunduk. Bu görüşmelerde Türkiye'de özellikle huzurun sağlanması, seçimin selametle geçmesi, partilerin birbirlerine saldırmaktan, ötekileştirmekten vazgeçmesi ve halkın selameti çağrısında bulunduk. Tabi, görüşmeler devam edecek. Şu ana kadar 5 partiyle görüşüldü ama diğer 5 parti görüşme talebimize henüz dönüş yapmadı. Şimdi görüşme olmadan ilerisini konuşmak doğru değildir. Her şey bir süreçtir. Merdivenin birinci basamağını geçmeden ikinci ve üçüncü basamağı geçmek veya konuşmak doğru değildir. Neticede hepimiz bu bölgede siyaset yapıyoruz. Kürt halkının ciddi sıkıntıları ve sorunları var. Son dönemde bunlar gittikçe artmaya başlamış. Parti olarak, bu sorunların giderilmesi için ciddi bir çaba içerisindeyiz. Kürt meselesine adil bir çözümün getirilmesi için çağrıda bulunduk. Bu konuda bazı girişimlerimiz oldu ve halen devam ediyor." dedi.

"Tabanımız ilkelerimizi benimsemiştir"

HDP ile ittifak iddialarına ilişkin tabanımızın, partimizin açıklamalarına baktığını, partinin aldığı kararlar doğrultusunda hareket ettiklerini söyleyen Kaya, "Tabanımız partimizin açıklamalarına bakıyor. Partimiz nasıl bir karar alırsa arkalarında olduklarını söylüyorlar. Fazla da yorum yapmıyorlar. Çünkü tabanımız, partimizin ilkelerini benimsemiştir." ifadelerini kullandı.

"Siyasette ülkenin sorunları, ümmetin sorunları konuşulsun"

Birbirlerine kötü sözler sarf eden liderlerin söz konusu seçim olunca bir araya gelebildiklerini dile getiren Kaya, şunları söyledi: "Siyasette düşmanlık ve kavga olmamalı. Neticede bazen karşı karşıya gelirsiniz. Bugün MHP ile AK Parti aynı karede, CHP ile Saadet Partisi aynı karede görünebiliyor. Daha düne kadar birbirlerine çok kötü sözler sarf eden liderler, bugün yan yana gelebiliyorlar. Biz, 'Siyasette kavga olmasın, siyasette ülkenin ve ümmetin sorunları konuşulsun.' diyoruz."

"Halkımız izliyor ve takip ediyor"

Kürdlerin örfünde, çalınan bir kapıyı açmamak gibi bir şeyin olmadığını sözlerine ekleyen Kaya,  "Bugüne kadar Kürdlerde çalınan kapının açılmaması gibi bir şey söz konusu olmamıştır ama bugün oluyor. Kürdlerin meselelerinin, sorunlarının çözülmesi için bir kapıyı çaldık ama maalesef Kürdlerin sorunlarıyla ilgilendiğini, Kürdlerin bölgedeki tek temsilcisi olduğunu iddia eden bir yapı, kapıyı açmadı. Takdir halkımızındır. Halkımız izliyor ve takip ediyor. Amacımız Kürdlerin ve bölgenin sorunlarının en iyi şekilde çözülmesidir. Yani tek cümle ile eşit vatandaşlıktır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı seçimi konusuna da değinen Kaya, şu ana kadar adayımızın olmadığını ve genel merkezimizin aldığı karar doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI