Kürt meselesi Cizre'nin tarihi dokusuyla çözülür

Şırnak'ın Cizre ilçesinde ziyaretlerde bulunan Parti Genel Sekreterimiz Mehmet Yavuz, bölgedeki gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

/ TEŞKİLAT HABERLERİ / Küçült | Büyüt

Partimizin Cizre ilçe teşkilatında partililerle bir araya gelen Yavuz’a GİK üyelerimizden Mahmut Kılınç, Şehzade Demir ve Mardin İl Başkanımız Şeyhmus Akman da eşlik etti.
 

“Dinimiz ve dilimiz üzerindeki yasaklar kaldırılırsa Kürt Meselesi biter”

Cizre'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Yavuz," Cizre bu halkın özellikle Kürd halkının tarihi kökenleri olarak nasıl bir hayata sahip olduklarını belirleyen bir merkezdir. İlim, irfan, hayat ve medeniyet merkezidir. Kürd meselesi Cizre'nin tarihi dokusuyla çözülür.” ifadelerini kullandı. 
 

“Cizre Kürt meselesinin nasıl çözüleceğini ve Kürt halkına ne verilirse barış ve huzur olur Cizre bunun fiili olarak cevabını vermiş sözlü olarak değil” diyen Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

“Kürd meselesinin çözülmesi için dinimiz ve dilimiz üzerindeki yasakları kaldırın dinimiz ve dilimiz üzerindeki yasakları kaldırırsanız bu mesele biter. Cizre diyor ki bak şu Kırmızı Medreseye, bak onda iki özellik var. Bir, Kürd halkı dilini öğreniyor. İki, dinini öğreniyor. Bitti, sorun bu kadar basittir. O zaman biz Kırmızı Medrese'nin dili ile diyoruz ve istiyoruz ki; hem dinimize hemde dilimize sahip çıkalım Tarih, coğrafya, tefsir, ilim ve irfan bu dil ile öğrenilmiş, bu millet dilini öğrenmiş, dinini öğrenmiş, barış ve huzur görmüş. Biz de şu anda bunu talep ediyoruz. Dinimiz ve dilimiz üzerindeki yasakları kaldırın. Dinimiz ve dilimiz üzerindeki yasakları kaldırırsanız bu mesele biter.”
 

Devletin, Kürd halkının bu haklı taleplerine cevap vermemesinin çatışma sebebi olduğunu belirten Yavuz, “Şimdi Kürd halkı adına yapılan bazı talepler var. Bakıyorsunuz, Kürd halkının asıl taleplerine ve ihtiyaçlarına cevap vermekten çok çok uzak talepler bu günlerde Kürdler adına dile getiriliyor.  Ekoloji, kanton, özerk demokrasi, Komünal yaşam vs. Nedir bunlar? Kürd halkının hangi derdine derman olacak?" dedi.
 

"Laiklik üzerinden dini hayata, Türkçülük üzerinden de dilimize yasak konuldu"

Türkiye'deki sistemin Laiklik ve Türkçülük olmak üzere iki esas üzerine kurulduğunu belirten Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü;
 

"Doksan üç yıl önce bir sistem kuruldu. Bu sistem iki esas üzerine kuruldu biri laiklik diğeri Türkçülük. Laiklik üzerinden bütün Müslümanlar zulme uğratıldı. Şapka kanunu, kılık kıyafet kanunu. Modernleşeceğiz diye âlimlerin başındaki sünnete uygun olan sarıkları çağdaşlığa uygun olmadığı, laikliğe uygun olmadığı için başlarından zorla çıkarıldı, karşı çıkanlar idam edildi. Laiklik üzerinden dini hayata, Türkçülük üzerinden de dilimize yasak konuldu. Sorun budur. Sorunu başka şekilde adlandırmak, farklı mecralara taşımak bilerek veya bilmeyerek bu coğrafya üzerine hesap yapan emperyalist devletlerin oyununa gelmek ve onların sözcülüğüne soyunmaktadırlar. 

 
ŞIRNAK İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI