“İnfak zekâtın başka bir versiyonudur”

Sabah namazı programında konuşan Genel İstişare Kurulu Üyemiz Basri Demir, İnfak konusuna değinerek, mal, mülk ve servetin asıl sahibinin Allah olduğunu unutmamak gerektiğini söyledi.

/ ETKİNLİKLER / Küçült | Büyüt

Şanlıurfa Gençlik Kollarımız tarafından her hafta farklı camilerde düzenlenen ‘Sabah Namazıyla Diriliş’ programının bu haftaki adresi Balıklıgöl platosunda bulunan Mevlid-i Halil Camisi oldu.

Programa İl Başkan Yardımcımız Fevzi Kav, Haliliye İlçe Başkanımız Ali Durmaz, Gençlik Kolları İl Başkanımız Cumali Taba, gençler ve partililer katıldı.

Namaz sonrası çorba ikramının yapıldığı programda, ikram sonrası Genel İstişare Kurulu Üyemiz Basri Demir zekât, infak ve sadaka ile ilgili bir konuşma yaptı.

"Bunun farkına vardığımız zaman noktayı yakalamış oluruz”

İnfakın, Allah Teâla'nın insana bahşettiği mal, mülk ve servetten ihtiyaç sahiplerine bir şeyler vermek ve tasadduk etmek olduğunu belirten Demir, “İnfak Allah Teâlâ’nın farz kıldığı, zekâtın başka bir versiyonudur. Zekât, infak ve sadaka. Bunlar, kavram olarak bir birine bağlıdır. Aslolan, varlığın, malın, mülkün sahibinin Allah olduğunu bilmek, bizlerin ise emanetçi olduğunun farkına varmaktır. Yani mal, mülk bizim değil. Biz, sadece bunların bekçisiyiz. Bunun farkına vardığımız zaman noktayı yakalamış oluruz.” ifadelerini kullandı.

"Dikkat etmemiz gereken husus; insanları rencide etmeyelim"

 “Madem mal, mülk ve servet Allah’ındır, o halde harcamanın da Allah için ve yapılması lazımdır.” diyen Demir sözlerini şöyle sürdürdü.

“İlmihal kitaplarında çokça görürsünüz, 'zekât, sadaka ya da infaklarını verecek insanların, ehil olan yerlere vermesi lazımdır' diye. Peki, nedir ehil? Sarf edilecek yerler, muhtaç olan kimseler. Ancak nereye sarf edersek edelim, dikkat etmemiz gereken husus; insanları rencide etmeyelim."

Hazreti Peygamberin ‘En hayırlı sadaka ve infak, sizin helalinden kazandığınızı, çoluk çocuğunuza da helalinden sarf etmeniz, sizin için en büyük sadakadır.’ Hadisini hatırlatan Demir, son olarak şunları söyledi:

"Bu hadis diğer fakir, fukarayı es geçmek anlamında değildir, böyle düşünmeyelim. Fakir, fukara olan ihtiyaç sahiplerini gidip bulup ihtiyaçlarını karşılayacağız. Hayâlarından, iffetlerinden dolayı, çıkıp derdini anlatamayacak insanlar çevremizde varsa, onları biz bulacağız. Şimdi fert olarak yapmıyoruz. O zaman bu işi yapan teşkilatlar aracılığıyla onlara ulaşacağız.” Şeklinde konuştu.

Program yapılan dua ile son buldu.

ŞANLIURFA İL BAŞKANLIĞI

Sistem "AÇIK BETA" Modundadır.

FORM BİLGİLERİNİ DOLDURUNUZ.

YUKARI